Niedobór witaminy D

Ludzie zaczęli obserwować niedobór witaminy D już dawno temu. Przez to naukowcy z Narodowego Funduszu Zdrowia w Polsce rozpoczęli pracę w laboratoriach na całym świecie, aby określić jakie populacje, kiedy i w jakich warunkach mają niedobory witaminy D.

Testy laboratoryjne są przydatne w takiej pracy, ponieważ dają jasny obraz poziomu witaminy D i wpływu jej niedoboru na organizm, życie człowieka.

Osoby pochodzenia afrykańskiego mają wysoki poziom witaminy D, podczas gdy osoby pochodzenia europejskiego mają za niski poziom witaminy D. Ta druga grupa ma duży problem z prawidłową produkcją tej witaminy.

Jakie są więc objawy niedoboru witaminy D?

Osoby pochodzenia europejskiego zwykle skarżą się na matowy wygląd skóry. Ich skóra jest po prostu bardzo wrażliwa, podatna na uszkodzenia. Może być to dodatkowo spowodowane zwiększonym spożyciem tłustych potraw.

Osoby pochodzenia afrykańskiego mogą również mieć poważne problemy, ponieważ są bardziej narażone na ekspozycję na słońce niż inne grupy. Wiadomo, że jest to niebezpieczne dla zdrowia.

Witamina jest również ważna dla ludzi mieszkających w gorących krajach, ponieważ gromadzi się w tkankach, aw ciągu dnia w nerkach przekształca się w apoptozę, co może powodować śmierć komórek.

Czy ktoś może mieć niedobór witaminy D?

Bardzo często jest to problem alergii. Jesteśmy wtedy uczuleni na witaminę D. Jednak jeśli nie masz z tym problemów, warto sięgnąć po produkty, w których głównym źródłem jest witamina D. Oczywiście trzeba ich właściwie używać. Przyjmować odpowiednie dawki. Dlatego warto skonsultować się z lekarzem. Może to być lekarz rodzinny.